Fed Faiz Kararını Açıkladı: Kimseyi Şaşırtmadı

 Fed Faiz Kararını Açıkladı: Kimseyi Şaşırtmadı

ABD Merkez Bankası (Fed) piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı.

Fed, gösterge faiz oranını 25 baz puan artışla yüzde 5,25 seviyesine yükseltti.

Piyasada beklenti Fed’in faizi 25 baz puan artırması yönündeydi. Fed’in açıklama metninde faiz artırımlarının durdurulmasına açık kapı bıraktığı görülürken, karar oy birliğiyle alındı. 

Böylelikle Fed faiz oranı 16 yılın en yüksek seviyesine geldi.

Fed kararı sonrasında altın fiyatı 2.036 dolara kadar yükseldi, düne göre yüzde 0,60 artışla 2028,90 dolar seviyesinde işlem görüyor.

ABD faiz vadeli kontratları Fed’in Eylül ayında faiz indirimine başlayacağını fiyatlıyorlar.

Fed, karar açıklamasında, “Ek politika güçlendirmenin uygun olup olmadığını belirleyeceğiz, bugüne kadarki sıkılaştırmayı, politika gecikmelerini ve diğer gelişmeleri dikkate alacağız” denildi.

‘İstihdam kazanımları güçlü, enflasyon yüksek olmaya devam ediyor’ denilirken, ‘Bilançoyu planlandığı gibi azaltmaya devam edeceğiz’ ifadeleri kullanıldı. 

Fed’in ‘Ek politika sıkılaştırmasının ne ölçüde uygun olabileceğini belirlerken, bugüne kadarki sıkılaştırmayı, politika gecikmelerini ve diğer gelişmeleri dikkate alacağız’ ifadeleri dikkat çekti. 

Daha sıkı kredi şartlarının ekonomi üzerinde baskı yaratmasının büyük olasılık olduğu belirtilirken, ekonomik aktivitenin ilk çeyrekte ılımlı bir hızla büyüdüğü ve gelecekteki adımların, sıkılaştırma etkisine, ekonomik ve finansal gelişmelere bağlı olduğu da vurgulandı.

Fed Başkanı Jerome Powell, 21:30’daki karar ilişkin toplantı yaparak soruları yanıtlayacak. Piyasalar, gelecek toplantıda faiz artırımlarının duraklatılmasına ya da indirime dair işaretler arayacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap